Matěj "Měřák" Měřička

Ahoj Mates jak by ses nám predstavil?
95x80x95, modrookej blonďák, 65kilo, 30 let z toho 22 na skalách. Jako harant jsem se díky Honzovi Karešovi dostal k závodům, ale jak se mnou začala cloumat puberta, tak jsem sběhnul ke skalám, hlavně na písek a až poslední rok-dva začínám trošku víc pokukovat po vápně a tvrdších materiálech.
Proč se ti říká Měřák?
Franta Čepelka mi kdysi řekl, že mám dobrej lezeckej somatotyp, ale já si myslím, že mám krátký ruce. Prostě moje výmluva, každej má nějakou. Poslední dobou jsem hodně lezl s Kwětákem a Gumovkou, který jsou oba cca stejně vysocí, ale maj šílenej opičí index. Oni mi nevěřili, že tam prostě nemůžu dosáhnout, no tak jsme se změřili. A tím začala taková mánie, že jsem se s každým poměřoval, abych konečně našel někoho, kdo má při stejný vejšce tak krátký ruce jako já. No zadařilo se, našel jsem, už s tím neotravuju, ale přezdívka mi zůstala. Loňi jsme s Gumovkou udělali krásnou cestu ve Skaláckejch údolíčkách, jmenuje se Shorthander a Longhander a tam je ten rozdíl moc pěkně vidět. Aby bylo jasno, zas tak krátký ty ruce nejsou, ale i Vojta Fröhlich, kterej je o hlavu menší je má delší.
Ohlednutí za loňským rokem, co se ti povedlo ?
Hm. Tak žádná velká sláva...ale zas abych se nelitoval. Na nový rok 2016 jsem vybojoval své první 7c+ v Margalef a na vánoce téhož roku si do notýsku připisoval dvě 8a tamtéž, který mě stály podstatně méně sil. Na jaře mi to docela šlo i na písku, rychle jsem se rozlezl v devítkách a vylezl na Křižáku „Salto Mortale“ Xa shozené na XIc. Brzo na to jsem si oddělal při vožení štěrku na chalupě prsty. Tak jsem se přeorientoval na spáry. Podařilo se mi takovým podivným stylem-nestylem přelézt Krále Šumavy na Soví hrádek v Broumovských stěnách. To je šílenost od Franty Čepelky za IXa (RP IXb). Nemá to moc přelezů, pravda je to dost stranou, ale i tak si na tom už pár borců vylámalo zuby. No a na konci roku jsem si zpravil chuť tím vápnem.
Jak moc trénujes? Co všechno tomu obětuješ?
Loňi jsem měl tréninkovej plán, v podstatě jsem makal každej den, ať už to bylo lezení, posilování, běhání či plavání. Dost jsem zesílil, resp. tak silnej jsem ještě nikdy nebyl, ale nakonec mě zas zastavilo zranění. Od tý doby už jen lezu, ale síla nějaká zůstala. Momentálně si foukám prstík a v podstatě netrénuju, nebo aspoň ne v tradičním slova smyslu. Dvakrát tejdně chodím na „rehabilitační“ cvičení. Jde o cviky vycházející z vývojové kineziologie, který maj za cíl odstranit špatné pohybové návyky a další nedostatky. Jako většina lezců mám silnější jednu polovinu těla, z lezaček zmordovanou a ochablou klenbu a přetíženou krční páteř. Takže teď cvičím, abych to odstranil, a slibuju si od toho zlepšení jak zdraví tak výkonu.
Jinak chodím občas na stěnu, lízt můžu jen lehký, tak se aspoň soustředím na správný provedení pohybu, abych rukám odlehčil co nejvíc. Je to běh na dlouhou trať, teď momentálně se spíš zhoršuju, ale věřím, že až se mi podaří ty pohyby trochu překopat, tak to bude bomba.
Jaké máš plány pro rok 2017?
Hlavně pracovat dál na pohybu a vyhejbat se zraněním:) Jinak už mám vybraný cesty snad ve všech oblastech, kam jezdím:D Třeba ve Skaláku bych chtěl dát „Špekovu trilologii“, to jsou tři prstový spáry („Climbing na prudko“, „Nešikovné ruce“ a „Zeby lekrace“). Jinak hodlám útočit na desítky jak to jen půjde a na konci roku si zas zajet do Špáňa a posunout se na 8a+. Za rok se dá stihnout hodně, a nebo taky všechno podělat, tak uvidíme.


Jsi univerzalní lezec, ale do hor se nehrneš. Proč je tomu tak?
Musím si něco nechat na pozdějc ne? Mám pár vysněnejch cest, ale chci nejdřív ještě trochu zvednout svý výkony na sportovkách, abych si aspoň začal myslet, že na ně mám:D
Nejcennějsi životní výstup? Kde šlo nejvic o kejhák nebo co ti zůstalo v paměti?
Lezu dost na písku, takže nejcennější výstup bývá většinou ten poslední a s tím kejhákem


je to stejný. Někdy je to totální prkotina, třeba v prosinci jsem si jel zalízt na Roviště a vypadl v totálním ukloněným choďáku ... málem až na chodník:D A nebo když jsem se rozlejzal asi před třema rokama a neomaleně jsem nakráčel do Omylové varianty na Bránu ve Skaláku od Franty Čepelky. Originál Lengáčova stěna je nádherný VIIb, který každýmu doporučuju, nastupuje se to zprava za hranou z takovýho předskalí. Franta se kdysi trochu spletl a naburácel přímo ke druhýmu kruhu, a já jsem se šeredně mejlil, když jsem si myslel, že je dobrej nápad to taky zkusit. Diť je to „jen“ za VIII! Ale jakym šrotem...a když jde do tuhýho máš jen plytký smyčky. Není to zas tak těžký, ale já na tom byl tenkrát dost bídně. Těsně pod kruhem mi došlo a musel jsem si do jedný z těch smyček sednout.....odlít pěknej kus šutru ale smyčka zůstala nějakým zázrakem na místě. Spouštění na zem mi přišlo nekonečný, přidržoval jsem si lano, co šlo nahoru, abych si zkrátil pád, ale nakonec jsem dostal svůj zadek v pohodě na zem. Kamarád co lezl vedle pak tu smyčku secvrnk jedním prstem!


Jaké používáš vybavení?


Před několika lety mě kamarádky prozradily, že nejdůležitější výbavou lezce je péřovka. Bez péřovky holku nesbalíš! Nejseš prostě plnohodnotnej lezec a hlavně je vidět, že seš jen kost, kůže a natažená šlacha. Od tý doby chodím v péřovce a funguje to! Po posledním rozchodu jsem si pořídil bundu od Triadee a nemůžu si stěžovat:D. Jen se teď bojím, že se oteplí a já ji budu muset sundat...

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Margalef? – Siurana? – Margalef! aneb: „Lezení hrou“.

Sicílie – Hit jara 2017