Sicílie – Hit jara 2017

Sicílie – Hit jara 2017

Migrace i cesty za lezením fungují na podobném principu. Nejdřív vyrazí „scout“, když přežije a oznámí, že cílová destinace je vhodná, vyrazí jeho následovníci. Jejich úspěch motivuje další a zpravidla se najde i někdo, kdo napíše prvního průvodce (možno nalézt na Lezci). Na jeho základě přijedou další. Ti pak zpravidla pro okruhy svých známých sepisují své dojmy a drobné rady...a někde tady se nacházím já. Vejletům na vápno prozatím odzvonilo, ale až na podzim zaprší a písky zvlhnou, a zase zatoužíte po pevné skále a teplu, mám pro vás jeden tip.
Po zimní měsíční „romantické“ dovolené se Zéďou, jsem Terezce slíbil, že příští výjezd patří jí. Cílem dovolené měl být Kalymnos, ale stále více známých hlásilo, že jede na Sicílii a to nás spolu s cenou letenek přesvědčilo.
Od prvního dne bylo jasné, že romantická rodinná dovolená rázem nabrala lezecký kurz. Stihli jsme snad většinu zásadních lezeckých sektorů, tak to vezmu popořádku a předem se omlouvám velkejm borcům, pač jsem se rozlejzal a lezl pouze „lehčí“ cesty.
Na seznámení s materiálem jsme si zvolili Never sleeping wall, nádherná, lehce převislá a krápníkama ozdobená stěnka, kterou, zatímco lezete, rozebírá z druhé strany bagr. Takže neváhejte, dokud tam ještě stojí! Rozhodně si dejte „Silent sleep“ 6a+ nebo „Sweet dreams are made of this“ 6c.
Zéďa byl natěšenej na vyhlášenou oblast Lost world, tak jsme ji zařadili hned na druhé místo. Přístup buď namáhavě do kopce zdola, nebo lehčeji, ale adrenalinově shora po „ferátce“. Nádherná jeskyně plná krápníků, které ovšem ne vždy drží (zeptejte se Terezky, má doma na stole krápník, kterej jsem jí poslal při přelezu snad historicky první cesty oblasti „Whitewash“ 6c). Lost world rozhodně popírá tvrzení, že sportovky nejsou o morálu. Když lehce navlhlé vybrující krapasy zpestří chybějící nýt, užije si adrenalinu i pískař. Kdo by měl zájem, doporučuju cestu „Box Kitty“ 7a+. Jednoznačně hvězdičková cesta, kdy po 3. nýtu dva vynecháte a cvaknete až šestý, ti co viděli výstavku nýtů v místní hospodě, se uklidní až po cvaknutí sedmého. Vzápětí vás čeká v předposledním nýtu erární karabina, to není kvůli přesedání, ale proto, že štand visí jen na jedné plaketce. Jinak oblast skýtá několik skutečně nádherných cest, kvůli kterým se rozhodně vyplatí na ten kopec vylézt. Zéďovi se podařily hned dva Os přelezy „Me gustas tu“ 8a a „Tecno Tette e Cannette“ 7c. Tím místní potenciál vyčerpal a zavelel k přesunu na pláž.
Několik dalších dní bylo ve znamení lezení na pobřežním útesu. Najdou se zde spíše kratší cesty, ale v dobrém materiálu. Obtížnostně spíš lehčí stěnky s několika jeskyněma, kde se dají najít cesty za 8a. Rozhodně doporučuju neminout stěnku White wall (nejblíže k San Vitu). Potěší vás nádherná madlovačka na rozlez „Stolen Glory“ 6a, a hned vzápětí naburácíte do „Beam me up Scottie“ 7a. Nástup stejný jako předchozí, ale pak se odbočuje vlevo a přijde pěknej boulder přes převis. Pro borce pak vedle stěnovka za „Super Santos“ 7c+. Pokud vám to zrovna neleze a chcete si zvednout náladu tak je pro vás určitě „Alfa Romeo“, hodně lehké 7a+, jediným problémem je chybějící nýt v místě, kde by se zrovna hodil. Podobně, ale už bez překvapení potěší „Sopravvissuto“ za 7c v sektoru Fakirella Beach.
V pobřežním pásu je několik jeskyněk. Hned v té první, malinké, vede cesta „Jam or Jump“ 7c, to pokud máte rádi bouldering a nevíte co se sílou. Dál za rohem je již větší sektor Cala Mancina, pokusil jsem cestu „CH.IS.TO“ 7c+ a mohu vřele doporučit, po těžkém traverzu od 2. ke 3. nýtu přijde krásné lezení po dobrých, ale velmi vzdálených chytech. Pro horké dny je vhodná Grotta – Pineta s nádhernými cestami od 7a+ do 8a s převahou 7céček. Zéďa si pošmáknul na „Schattenlinie“ 8a.
Pokud vám jeskyně na pobřeží nestačí, neměli byste minout Crown of Aragon s převahou cest sedmého stupně, které jsou lezitelné, jak jsme se přesvědčili, i na sluníčku. Na uhranutí dívčích očí doporučuju „All cats are black at night“ 7b+, totální převis, kterej je ve skutečnosti tak za 6a, těžký přijde až ve výlezu, ale to už je dívka dávno vaše a pěkným odskokem do luftu nemůžete už nic pokazit.
Poslední navštívenou oblastí, kterou lze doporučit, byla Rocca di Cerriolo. Pravou část sektoru tvoří stěnky s několika lištovačkama „Safari“ 7a+ či „Signor Ratto“ 7c, které potěší milovníky prolomených prstů. Levou část sektoru zabírají mírně převislé linky po krápnících s nástupovým strůpkem. Spodní převisy jsou na jaře lehce zavlhlé, ale na podzim budou perfektní. Zéďa jasně doporučuje „Feistus reglettas“ 7b+ Ještě poznámka, ty úplně lehký cesty nelezte, jsou tam alespoň 3 včelí hnízda.
/Tolik lezení na naší rodinné dovolené. Jen abych nevypadal jako tyran, Terezka si jako odpočinkovou aktivitu zvolila běh kolem pobřežního útesu z El Bahiry do San Vita. Nebejt večerní návštěvy termálních pramenů, tak druhej den nechodím. Nakonec jsem se vzchopil i k vejletu, jen pár kilometrů od San Vita je národní park Zingarro. Musíte sice zaplatit pár eur, ale jsou tam ty nejkrásnější pláže v okolí. Ale pozor, na útesu trochu fouká, takže jedině s vestičkou od Triadee!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Margalef? – Siurana? – Margalef! aneb: „Lezení hrou“.

Matěj "Měřák" Měřička